Υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2015

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις φετινές υποψηφιότητες για τα βραβεία, σε μια τελετή που πραγματοποιήθηκε στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

Η Ε.Α.Κ. συμπληρώνει φέτος έξι χρόνια παρουσίας στην κινηματογραφική πραγματικότητα της χώρας, θέτοντας ακόμη πιο ψηλά τον πήχη, υποσχόμενη να συνεχίσει τις δράσεις της για την υποστήριξη των επαγγελματιών του χώρου και της κινηματογραφικής κληρονομιάς της Ελλάδος, εν γένει.

Στην συνέντευξη παρουσιάστηκε το νέο βραβείο της ΕΑΚ, το οποίο φιλοτεχνήθηκε από τους Εύα Μουρτζή και Σταύρο Τακτικό, φοιτητές της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, ενώ ανακοινώθηκε και το όνομα του Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλου, ως οικοδεσπότη της φετινής τελετής.  Παράλληλα, ανακοινώθηκε και η συνεργασία της Ακαδημίας με τον ΟTE-TV (μέγας χορηγός), καθώς και η θέσπιση ενός νέου βραβείου-Βραβείο Κοινού ΟTE-TV-, το οποίο θα δωθεί στην ταινία που θα αναδειχθεί νικήτρια, από την διαδικτυακή ψηφοφορία του κοινού στο www.otetvaward.gr.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

  • Βραβείο ειδικών εφφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας: Αντώνης Κοτζιάς & Αντώνης Νικολάου («Μικρό Ψάρι»)Ρούλης Αλαχούζος, Ίωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος & Deepgreensea («Νορβηγία»)Antony Huerta («Xenia»)
  • Βραβείο Μακιγιάζ: Γιάννης Παμούκης («Το Μικρό Ψάρι»)Δώρα Νάζου («Νορβηγία»)Benedicte Trouve («Xenia»)
  • Βραβείο Ήχου: Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Χρύσος Δεληγιάννης & Κώστας Βαρυμποπιώτης («Για Πάντα»)Ντίνος Κίττου, William Ed. Franck & Κώστας Φυλακτίδης («Το Μικρό Ψάρι»)Fabrice Osinski, Frederic Demolder, Valerie Le Docte & Philippe Cherbonnel («Xenia»)
  • Βραβείο Ενδυματολογίας: Ιουλία Σταυρίδου («Το Μικρό Ψάρι»)Άλκηστη Μάμαλη («Νορβηγία») / Βασίλης Μπαρμπαρίγος («Xenia»)
  • Βραβείο Σκηνογραφίας: Ιουλία Σταυρίδου («Το Μικρό Ψάρι»)Γιάννης Βεσλεμές («Νορβηγία»)Πηνελόπη Βαλτή («Xenia»)
  • Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής: Μπάμπης Παπαδόπουλος («Το Μικρό Ψάρι»)Felizol (a.k.a Γιάννης Βεσλεμές) («Νορβηγία»)Delaney Blue (a.k.a. George Betzounis) («Xenia»)
  • Βραβείο Μοντάζ: Γιάννης Χαλκιαδάκης («Το Μικρό Ψάρι»)Γιώργος Μαυροψαρίδης («Modris») / Γιώργος Λαμπρινός («Xenia»)
  • Βραβείο Φωτογραφίας: Κωστής Γκίκας («Για Πάντα»)Δημήτρης Κατσαϊτης («Το Μικρό Ψάρι»)Χρήστος Καραμάνης («Νορβηγία»)
  • Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου: Βίκη Παπαδοπούλου («Το Μικρό Ψάρι»)Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου («Στο Σπίτι»)Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου («Xenia»)
  • Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου: Πέτρος Ζερβός («Το Μικρό Ψάρι»)Άγγελος Παπαδημητρίου («Xenia»)Γιάννης Στάνκογλου («Xenia»)
  • Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου: Αγγελική Παπούλια («Η Έκρηξη»)Μαρία Καλλίμανη («Στο Σπίτι») / Σοφία Κόκκαλη («Electra»)
  • Βραβείο Α’ Αντρικού Ρόλου*: Δημήτρης Ήμελλος («Με Χωρίς Γυναίκες») / Βαγγέλης Μουρίκης («Το Μικρό Ψάρι»)Βαγγέλης Μουρίκης («Νορβηγία»)Νίκος Γέλια («Xenia»)Κώστας Νικούλι («Xenia»)

    *Πέντε υποψηφιότητες, λόγω ισοψηφίας

  • Βραβείο Σεναρίου*: Θοδωρής Αθερίδης («Από Έρωτα») / Χρήστος Βούπουρας («7 Θυμοί») / Γιάννης Οικονομίδης, Θάνος Ξηρός, Βαγγέλης Μουρίκης & Χάρης Λαγκούσης («Το Μικρό Ψάρι»)Αθανάσιος Καρανικόλας («Στο Σπίτι»)Πάνος Χ. Κούτρας & Παναγιώτης Ευαγγελίδης («Xenia»)
    *Πέντε υποψηφιότητες, λόγω ισοψηφίας
  • Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη: Γιάννης Βεσλεμές («Νορβηγία»)Juris Kursietis («Modris») / Βλαδίμηρος Νικολούζος & Νίκος Νικολόπουλος («Polk»)
  • Βραβείο Σκηνοθεσίας: Γιάννης Οικονομίδης («Το Μικρό Ψάρι»)Αθανάσιος Καρανικόλας («Στο Σπίτι»)Πάνος Χ. Κούτρας («Xenia»)
  • Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους: Φοίβος Κοντογιάννης («Ανεπιθύμητος») / Θανάσης Νεοφώτιστος («Προσευχή») / Γιώργος Τελτζίδης («Dye») / Χάρης Λαγκούσης («Maasai»)
  • Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκυμαντέρ): Θάνος Λαμπρόπουλος & Στέλιος Χαραλαμπόπουλος («Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος Μιας Ημιτελούς Άνοιξης») / Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος («Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής») / Ρέα Αποστολίδη & Γιούρι Αβέρωφ («Μια Οικογενειακή Υπόθεση»)
  • Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας*: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφαλάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Κώστας Λαμπρόπουλος & Μαργαρίτα Μαντά («Για Πάντα») Μαρία Δρανδάκη, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith & Jeroen Beker («Η Έκρηξη»)Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Πάνος Παπαχατζής, Michael Weber & Γιάννης Οικονομίδης («Το Μικρό Ψάρι»)Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Lasse Scharpen & Αθανάσιος Καρανικόλας («Στο Σπίτι»)Πέτρος Σεβαστίκογλου, Στέλλα Θεοδωράκη & Modou N’diaye («Electra») Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας & Αλεξάνδρα Μπουσίου («Xenia»)
    *Έξι υποψηφιότητες, λόγω ισοψηφίας

βραβείο

Δώσε μας feedback

Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε το σχόλιο σας:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s